1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

اگر به‌جای ایمان، عقل می‌داشتند

.پس از آمریکا، روسیه، فرانسه و انگلیس هم وارد فاز نظامی علیه داعش شدند. زمامداران آلمان نیز به این نتیجه رسیدند که اگرچه غیرمستقیم، باید اقدام نظامی کرد.

در کشاکش بحث‌های موافقان و مخالفان، روزنامه آلمانی «دی وِلت» در یک طنز و در تمسخر سیاستمداران آلمان، «کاپیتولاسیون» داعش را اعلام کرد و نوشت، «حکومت اسلامی» پس‌ازآنکه شنید دولت آلمان قرار است پهپاد‌های کنترل و ردیابی خود را راهی منطقه کند و به پشتیبانی لجستیک و نظامی نیروهایی بپردازد که علیه آن‌ها وارد جنگ شده‌اند به این نتیجه رسید که در مقابل چنین نیروهایی شکست آن‌ها قطعی است و به این وسیله تسلیم بی‌قیدوشرط خود را اعلام می‌کند!

یکی از کاربران فیس‌بوک نوشت: «من اول متوجه نشدم که این طنز و کنایه به دولت آلمان است. با خود فکر کردم، چه خوب، دیگر لازم نیست افراد بیشتری کشته شوند تا آن‌ها در عمل به این نتیجه برسند؛ اما وقتی فهمیدم این اعلام «کاپیتولاسیون» فقط یک طنز است با خود فکر کردم، کاش طنز نمی‌بود!»

اینکه گروه‌های افراطی، چه چپ و چه راست و چه مذهبی، از کجا تغذیه می‌شوند و سر نخ آن‌ها به کجا می‌رسد، یک موضوع جدی و قابل‌پیگیری است؛ اما اینکه افرادی وجود دارند که به‌عنوان «بدنه» و «هوادار» و «گوشت دم توپ» و بر اساس «ایمان» و «اعتقاد» خود به آن‌ها می‌پیوندند، واقعیتی است به‌مراتب مهم‌تر چراکه تا زمینه‌ پرورش چنین افکار و اعتقاداتی وجود نداشته باشد، دارندگان آن «سرنخ‌ها» نمی‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

گویا خاک منطقه‌ای که خاورمیانه نامیده می‌شود علاوه بر پرورش ادیان ابراهیمی که پیروانش باوجود داشتن «یک خدا» بارها علیه یکدیگر به جنگ و ستیز پرداخته‌اند، در کنار انرژی‌های فسیلی، معدن افکار فسیلی و سنگواره‌‌ای نیز هست. افکاری که باوجود تعلق به فرقه‌های مختلف اسلامی، خود را «مسلمان راستین» می‌نامند و ادعای برقراری یک حکومت جهانی اسلامی رادارند و خواهان نابودی دیگر هم‌کیشان خود هستند!

«داعش» یا «حکومت اسلامی» که اتفاقاً نام کتاب مشهور آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را بر خود نهاده، در میان ده‌ها فرقه‌ی مسلح اسلامی که داعیه رهبری جهانی رادارند، از همه نظر نه‌تنها روی دست پیشینیان خود بلند شده بلکه توانسته خود را به یک معضل جهانی تبدیل کند. سران داعش که مانند یک دولت به خریدوفروش نفت و مبادله اسلحه می‌پردازند و کشورگشایی می‌کنند چه‌بسا پشت میز مذاکره هم بنشینند! اما بدنه و هوادارانش اگر به‌جای ایمان کمی عقل می‌داشتند، می‌فهمیدند که طنز روزنامه آلمانی واقعیتی تلخ از موقعیت آنان را تصویر کرده است. داعش در برابر حملات نظامی و بمباران قدرتمندترین کشورهای جهان، شانسی برای بقا، دست‌کم به شکل کنونی، ندارد. درست همان‌طور که هیچ نیروی فاشیست و تروریست و افراطی دیگر نداشته است.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…